Burnley and District in the Great War 1914 - 1918

Index page to Gallantry Awards 1914 - 1920.

All pages give at least the basic information regarding the award(s). I have now allocated a page to all those listed below and I will now be adding pictures and further information as and when possible. When a multiple award was made the recipient is listed under his or her senior award. After viewing a page please return to the index page using the "Back button" at the top of your screen.

All newspaper photographs are included by courtesy of the late Denis Otter of Burnley.

With special thanks to Steve Bury of Colne, Andrew Gill, Andrew Mackay and Alan Mackay of Burnley and Stephen Owen of Rishton for their continuous help.

Awarded the Victoria Cross (VC).

2/Lieutenant Hugh Colvin, 9th Battalion, Cheshire Regiment.

2/Lieutenant Alfred Victor Smith, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

15067 Private Thomas Whittam, 1st Battalion, Coldstream Guards.

Awarded the Albert Medal (AM).

Deck Hand George Fawcett Pitts Abbott, Royal Naval Reserve.

Maurice Lister, Merchantile Marine.

Awarded the Distinguished Service Order (DSO).

Lieutenant-Colonel Arthur Birtwistle, 210th Brigade Royal Field Artillery.

Major William Birtwistle, 210th Brigade Royal Field Artillery.

Lieutenant-Colonel Cecil Gustave Bradley, 5th Battalion, King's Own Yorkshire Light Infantry.

Major John Cowan Browning, 210th Brigade, Royal Field Artillery.

Brigadier-General George Bull, 8th Infantry Division (formerly Royal Irish Rifles).

Lieutenant-Colonel Alexander Callam MD, 1st/1st (East Lancashire) Field Ambulance, Royal Army Medical Corps.

Lieutenant-Colonel Arthur Dugdale, Oxfordshire Hussars.

Lieutenant-Commander William Hope Gell, Royal Navy.

Lieutenant-Colonel Lewis Charles Howard, 8th Battalion, Somerset Light Infantry.

Captain (Rev) William Kay, 3rd Battalion, Manchester Regiment.

Major John Victor Kershaw, 11th Battalion, East Lancashire Regiment. (Accrington Pals).

Captain (Rev) George Herbert Marshall, Royal Army Chaplains Department.

Major Albert I Mossop, 5th Battalion, Oxfordshire and Buckinghamshire Light Infantry.

Major Robert Black Purves MD, Royal Army Medical Corps (TF).

Major Albert Lambert Ward, Honourable Artillery Company (Infantry).

Awarded the Military Cross (MC).

A/Captain Frank Harry Adams, 1st Battalion, Manchester Regiment.

Lieutenant Abraham Clifford Altham, 2/5th Battalion, Lancashire Fusiliers.

2/Lieutenant Thomas Ashworth, 9th Battalion, West Riding (Duke of Wellington's) Regiment.

2/Lieutenant James Bardsley, Royal Fusiliers attached Royal Engineers.

2/Lieutenant Winworth M. Baxter, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

Captain Samuel Edward Bell, 7th Battalion, South Lancashire Regiment later attached to East Lancashire Regiment.

Lieutenant Colonel Geoffrey George Hargreaves Bolton, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

Captain Maurice Baldwin Bolton, 1/4th Battalion, East Lancashire Regiment.

Lieutenant Harold Butterworth, Royal Field Artillery.

Captain Thomas Clarke. MD, 1st West Lancashire Field Ambulance, Royal Army Medical Corps.

Captain Samuel Davenport Cooke,1/5th Battalion, East Lancashire Regiment attached 13th Battalion, East Lancashire Regiment.

Colonel Arthur Gilmore Cowling, Royal Garrison Artillery.

Major Walter Crabtree, 93rd Field Ambulance, Royal Army Medical Corps.

Lieutenant Clifford Curl, East Lancashire Regiment.

2/Lieutenant Neil Dent, Royal Engineers.

2/Lieutenant Harry Atkinson Dinsdale, 8th Battalion, King's Own Light Infantry.

2031 (later 200481) Company Sergeant Major Alfred Edward Edwards, 2/4th Battalion, Loyal (North Lancashire) Regiment.

Lieutenant Evan Gill, Canadian Royal Field Artillery.

Captain Kenneth Carly Gill, 1st Battalion, Cambridge Regiment later Royal Flying Corps and Royal Air Force.

Captain and Quartermaster Alexander Cribb Glass, Royal Army Medical Corps.

Captain John Victor Leonard Grant, MD, Royal Army Medical Corps.

Captain Graham B. Grey, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

Captain Thomas Henry Gladstone Grey, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

2/Lieutenant Thomas Harper, 10th Battalion, Tank Corps.

Captain John Barker Hartley, H.Q. 27th Brigade, Royal Garrison Artillery.

Captain John Curtis Hartley, Canadian Mounted Rifles and Machine Gun Corps.

Captain Thomas Thackeray Heaton, 10th Battalion, Royal Warwickshire Regiment formerly 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

2/Lieutenant Alfred Victor Hedges, 9th Battalion, Manchester Regiment.

Captain Bernard Beaumont Hill, 13th Battalion, Tank Corps formerly 1/3rd Gurkha Rifles.

Lieutenant Walter Scott Hill, 6th Battalion, King's Own Yorkshire Light Infantry.

2/Lieutenant Harry Holdsworth, 1/4th and 1/5th Battalions, East Lancashire Regiment.

5786 A/Sergeant Major Richard Marmaduke Holmes, 1st Dragoon Guards.

Lieutenant Reginald Jackson, Royal Field Artillery, (Accrington and Burnley Howitzers).

Lieutenant Ernest David Kay, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

Captain Graham Barrett Kay, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

2/Lieutenant Arthur Kingsley Lancaster, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

Lieutenant Philip Gilbert Lancaster, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

2/Lieutenant Herbert Cecil Laycock, 8th Battalion, East Lancashire Regiment attached 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

Captain Harry Grey Leaver, 17th Battalion, Lancashire Fusiliers.

Captain James Lyell Lee, 2/6th Battalion, Lancashire Fusiliers.

R.S.M Robert McGowan, Royal Field Artillery.

Lieutenant Colonel William Fraser Munro MD, Royal Army Medical Corps.

Lieutenant Thomas Compton Parsons, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

2/Lieutenant Harold Aubrey Pearson, 157th Brigade Royal Field Artillery, (Accrington and Burnley Howitzers).

2/Lieutenant Thomas Worsley Pilkington, 1/10th Battalion, Liverpool Regiment (Liverpool Scottish).

Captain William James Purves, Royal Army Medical Corps.

Captain Robert Riley, 3rd Battalion, York and Lancaster Regiment.

Lieutenant George Southern Ritchie, "G" Battalion, Tank Corps.

Captain Sir John Douglas Ritchie, 4th Carrier Company, Tank Corps formerly 4th Battalion, Gordon Highlanders.

Lieutenant Arthur John Dixon Robinson, 1/4th Battalion, East Lancashire Regiment.

2/Lieutenant Harry Sharples, East Lancashire Regiment.

Major (Reverend) Charles Smith, Royal Army Chaplains Department.

Lieutenant Harold Smith, 1st Canadian Machine Gun Corps.

2/Lieutenant Frank Speak, 8th Battalion, East Lancashire Regiment.

Lieutenant Walter Stanworth, 2/4th Battalion, East Lancashire Regiment and Royal Engineers (Signal Service).

Lieutenant Norman Douglas Stephenson, 1st Battalion, Loyal North Lancashire Regiment.

T/Captain William Ewart Sunderland, Royal Field Artillery.

Captain Geoffrey Noel Tunstal Taylor, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

2/Lieutenant William Timson, 15th Battalion, West Yorkshire Regiment.

Lieutenant Frank Beattie Tomlinson, 1/4th Battalion, East Lancashire Regiment.

Captain Arthur William Welch, 66th (East Lancashire) Divisional Train, ASC.

Sub Lieutenant John Williams, Royal Naval Division.

Captain Jack Whittam Whitaker, Royal Field Artillery.

Flying Officer Robert Parker Musgrave Whitham, Royal Air Force.

Awarded the Distinguished Flying Cross (DFC).

Captain John Hodgson, Royal Naval Air Service later Royal Air Force.

Awarded the Air Force Cross (AFC).

Lieutenant Roy Whitaker, Royal Air Force.

Awarded the Distinguished Conduct Medal (DCM).

26056 C.S.M. Thomas Abbott, 17th Battalion Welch Regiment.

8461 C.S.M. Thomas Alderson, 1st Battalion, West Yorkshire Regiment.

6648 L/Sergeant Benjamin Anness, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

7851 Corporal Albert Astin, 2nd Battalion, Royal Welsh Fusiliers.

240639 C.S.M. Albert George Avery, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

13830 Private George Farrington Baldwin, 10th Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

7514 Private James Barker, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

27029 Sergeant Walter Beckett, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

240883 C.S.M. Joseph Birkett, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

3/1H Sergeant Frank Birley, Madras Volunteer Rifles.

14161 Sergeant John Albert Bland, 1st Battalion, Scots Guards.

G/15646 Sergeant Albert Bernard Bowman, 2nd Battalion, Royal Fusiliers.

5189 Sergeant (T/R.S.M.) Joseph Bright, 1/4th Battalion, Cheshire Regiment.

20993 Sergeant Alfred Brown, R.F.A.

19542 Private Abraham Bullas, 2nd Battalion, Leicestershire Regiment.

242048 L/Sergeant Richard Bullock, 1st Battalion, King's Own Royal Lancaster Regiment.

6945 Private Michael Byrne, 2nd Battalion, Leinster Regiment.

5482 R.Q.M.S. Thomas William Carefoot, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

7912 Private John Carr, 2nd Battalion, Lancashire Fusiliers.

6737 Company Quartermaster Sergeant James E. Cherry, 7th Battalion, East Lancashire Regiment.

75777 Corporal Robert Child, R.F.A.

2218 C. S. M. John Alexander Christie, 1/5th East Lancashire Regiment.

55606 Sergeant George Cecil Clarke, R.G.A.

3/11364 Sergeant William Godfrey Clayton (served as William Willows), Duke of Wellington's Regiment.

70083 Sergeant John Halstead Collinge, "C" Battery, 93rd Brigade Royal Field Artillery.

6095 C.Q.M.S. John William Cook, 6th Battalion, East Lancashire Regiment.

2022 Private (Bandsman) James Leonard Cooke, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

18799 Sergeant James Cooper, 1st Battalion, Border Regiment.

4248 Sergeant Fredrick Crossley, 2nd Battalion, Lancashire Fusiliers.

700039 Sergeant Morton Dawes, "B" Battery, 210th Brigade (East Lancashire), R.F.A.

11744 L/Corporal Robert H. Day, 1st Battalion, Coldstream Guards, attached to 2nd Trench Mortar Battery, R.F.A.

79294 Sapper Percy Dewhurst, Royal Engineers.

14180 Sergeant Harold Dixon, 10th Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

4786 C.S.M. James Dugdale, King's Royal Rifle Corps.

235438 Corporal Edward Edmondson, 3/5th Battalion, Lancashire Fusiliers.

240261 Private Joseph Entwistle, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

9823 Sergeant William Evans, 1st Battalion, Coldstream Guards.

33857 Corporal Fredrick Fildes, 1st Battalion, Border Regiment.

R/9398 Sergeant Frederick Victor Fisher, 12th Battalion, King's Royal Rifle Corps.

14980 C.S.M. Thomas Marsden Forrester, 11th and 17th Battalions, Lancashire Fusiliers.

W/2203 Sergeant Haydyn Gibson, "D" Battery, 122nd Brigade, Royal Field Artillery.

23994 Sergeant Harold Graham, Royal Welsh Fusiliers.

24877 Private James Greenwood, 2nd Battalion, Grenadier Guards.

30576 Corporal Thomas Griffin, King's Own Scottish Borderers.

92694 A/Bombardier Ernest Hardman. R.G.A.

69764 Gunner Maurice Hartley, R.G.A.

60836 Sergeant Sydney Heseltine, Machine Gun Corps.

242468 Private Charles Henry Hill, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

43029 Sergeant Thomas Henry Holmes, 106th Battery Royal Field Artillery.

2015 Sergeant Francis Hopper, Royal Flying Corps.

241018 Sergeant John Ingham, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

6180 Corporal Arthur Ernest Irving, 2nd Battalion, Yorkshire Regiment.

30434 Sapper Ernest Jackson, 12th Field Company, R.E.

MZ/115665 Private Samuel Jobling, R.A.S.C., attached Field Ambulance.

240381 Corporal John Jolly, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

13600 Sergeant Cornelius Kershaw, 1st Battalion, Coldstream Guards.

18275 L/Corporal Fredrick Knagg, Royal Scots Fusiliers.

11609 Private Joseph Knott, 6th Battalion, East Lancashire Regiment.

204020 Private Edward Lawson, 2/5th Battalion, Lancashire Fusiliers.

15183 C.S.M. Arthur Leeming, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

7657 C.S.M. Joseph Lemon, 2nd Battalion, Manchester Regiment.

7756 1st Class Air Mechanic Alfred Leyland, Royal Flying Corps.

352080 Sergeant Richard Lomax, 1/2nd East Lancashire Field Ambulance, R.A.M.C.

9005 C.S.M. Edward Maguire, 1st Battalion, Manchester Regiment.

12569 Private Edward Marks, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

11300 Sergeant James Marshall, East Lancashire Regiment.

250371 C.S.M. John Robert Martin, Manchester Regiment.

42478 Driver Ernest Mason, 4th Reserve, Royal Field Artillery.

25365 B.Q.M.S. John C. Miles, Royal Field Artillery.

5334 Sergeant James Morrissey, Royal Field Artillery.

11598 Private Arthur Ogden, 6th Battalion, East Lancashire Regiment.

L/304 Sergeant Harry Ormerod, "C" Battery, 157th Brigade (Accrington and Burnley Howitzers), Royal Field Artillery.

8781 Private Charles Ernest Overton, Manchester Regiment.

720444 Sergeant James Holt Parker, 66th Divisional Ammunition Train, Royal Field Artillery.

11579 Private Ernest Potter, 6th Battalion, East Lancashire Regiment.

23277 C.S.M. William Henry Pratt, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

18575 Sergeant Miles B. Redmayne, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

23733 Sergeant Samuel Rivett, 8th Battalion, King's Own Royal Lancaster Regiment.

312740 Corporal James Rogers, R.E.

11219 Corporal William H. Rogers, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

9786 Corporal Arthur Robinson, 1/5th Battalion, Border Regiment.

13699 L/Sergeant John Martin Rooney, 2nd Battalion, Kings Own Scottish Borderers.

36603 Private Charles Ryder, 75th Battalion, M.G.C.

112286 Private Richard Sandford, 11th (Light) Battalion, Tank Corps.

25330 Private Thomas H. Seel, Loyal North Lancashire Regiment (attached Signal Brigade).

12637 Private Anthony Shea, 7th Battalion, East Lancashire Regiment.

12/1799 Corporal William Henry Spencer, Auckland Regiment, New Zealand Forces.

240111 C.S.M. Alfred Stezaker, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

240227 Corporal William Swarbrick, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

242251 Private Fred Taylor, 1/5th and 2/5th Battalions, East Lancashire Regiment.

9877 L/Corporal Walter Taylor, 2nd Battalion, Loyal North Lancashire Regiment.

79639 Sergeant Isaac Tidswell, Canadian Infantry.

9846 Private Edward Tighe, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

33615 Private Albert Ward, 17th Battalion, Lancashire Fusiliers.

241087 Private Arthur Waterworth, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

21427 Private (L/Corporal) Fred Watson, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

10199 L/Corporal Harry Watson, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

240228 Sergeant John Wilkinson, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

3/11364 Sergeant William Willows, Duke of Wellington's (West Riding) Regiment.

10351Private Rennie Woodward, 2nd Battalion, Loyal North Lancashire Regiment.

Awarded the Distinguished Service Medal (DSM).

ON 191144 Chief Petty Officer Clifford Joseph Campbell, Royal Navy.

ON 230814 Signaller Thomas Henry Dickinson, Royal Navy.

ON SS 112143 Stoker 1st Class William George Palfrey, Royal Navy.

Awarded the Air Force Medal (AFM).

Flight-Lieutenant John Yeadon, Royal Air Force.

Awarded the Military Medal (MM).

46906 Private Richard Howarth Agar, 1/3rd (East Lancashire) Field Ambulance, R.A.M.C.

203106 Private George Frederick Airey. 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

7721 Sergeant James Airey, 18th Battalion, Lancashire Fusiliers.

16304 Private Walter Alcock, 8th Battalion, East Lancashire Regiment.

753 (later 700139 Gunner Willis Armitstead, R.F.A.

35936 Private George Arrandale, Loyal North Lancashire Regiment.

L/18249 Driver/Bombardier Benjamin Ashworth, "B" Battery, 170th Brigade R.F.A.

440359 Sapper James Ashworth, Royal Engineers.

188805 Driver Richard Ashworth, R.F.A.

66921 Corporal William Ashworth, 8th Battalion, Lancashire Fusiliers.

7338 Private Hubert Astin, East Lancashire Regiment.

203634 Private James Albert Astin, 1st Battalion, Lancashire Fusiliers.

35736 Private Harold Victor Atkinson, 15th Battalion, Lancashire Fusiliers.

35736 Private James Graham Atkinson, Royal Army Medical Corps.

68785 Private John Atkinson, 95th Field Ambulance, Royal Army Medical Corps.

39948 C.S.M. Richard Baird, 15th Battalion, Cheshire Regiment.

350276 Corporal Herbert Edward Baker, 1st Field Ambulance, R.A.M.C.

241590 Private Ernest Baldwin, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

27313 L/Corporal Fredrick Baldwin, R.E.

35128 L/Corporal John Baldwin, M.G.C.

241116 Private Ernie Bannister, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

34794 Private Hartley Bannister, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

17631 Private Arthur T. Barrett, Cameronians (Scottish Rifles).

427942 Pioneer Maurice Barry, R.E.

40206 Corporal Wilfred Barton, 20th Battalion, Manchester Regiment.

352292 Private Frank Bassnett, 1/2nd (East Lancashire) Field Ambulance, R.A.M.C.

29050 Private James Stanley Bates, 2nd Battalion, Lancashire Fusiliers.

4695 L/Sgt Joseph Batty, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

15737 Private Harold Bell, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

686689 Gunner James Taylor Binns, R.F.A.

56275 Corporal Fred Bird, R.F.A.

6746 Sergeant Alfred Birley, 1st Battalion, Gloucestershire Regiment.

47545 L/Corporal Harry Blackburn, 1/5th Battalion, Lancashire Fusiliers.

33602 Private Hugh Blackledge, 2nd Battalion, Lancashire Fusiliers.

28473 Private Harold Blezzard, 8th Battalion, East Lancashire Regiment.

352105 Corporal William Boden, 1/2nd (East Lancashire) Field Ambulance, R.A.M.C.

L/18336 Gunner Walter Bottomley, 31st Brigade, R.F.A.

720068 Sergeant Leonard Bradshaw, 66th (East Lancashire) Divisional Ammunition Column, Royal Field Artillery.

74581 Private John Bridge, 1/10th Battalion, Manchester Regiment.

240104 Private Edward Brierley, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

L/17715 Gunner Fredrick Briggs, Royal Field Artillery.

352195 A/Sergeant John Briggs, 2/2nd (East Lancashire) Field Ambulance, R.A.M.C.

6583 Private Edward James Brightmore, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

240892 Private Thomas Brotherton, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

74416 Private Allan Broughton, 1/7th Battalion, Manchester Regiment, attached to 127th Light Trench Mortar Battery.

18173 Private Harry Brown, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

Deal 3118(S) Private James Brown, Royal Marine Medical Unit, Royal Naval Division.

22669 Private James Nelson Brown, Army Cyclist Corps.

66793 Gunner Stanley Brown, Royal Field Artillery.

352126 Private Edward Brownwood, R.A.M.C.

14856 Private Arthur William Bullock, King's Own Yorkshire Light Infantry.

12860 L/Cpl Tom Burnett, 6th Battalion, East Lancashire Regiment.

1835/240266 Private Walter Burnett, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

40209 Corporal Ernest Burrell, 20th Battalion, Manchester Regiment.

32147 Private James Alan Bury, 14th Field Ambulance, R.A.M.C.

13107 Private Fred Busfield, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

56792 A/Bombardier John Butterworth, Royal Field Artillery.

6462 Private John Butterworth, 7th Battalion, East Lancashire Regiment.

22346 Private Leonard Cairns, 1st Battalion, Lancashire Fusiliers.

1897 Pioneer Colin Campbell, Australian Engineers.

9200 Gunner William Campbell, Royal Field Artillery.

27872 Private Herbert Capstick, 2nd Battalion, South Lancashire Regiment.

14430 Private James Casson, 9th Battalion, East Lancashire Regiment.

17484 Private Fred Catlow, East Lancashire Regiment.

37461 Private Edgar Chadwick, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

24071 Corporal Albert Chatterton, 8th Battalion, North Staffordshire Regiment.

36407 Private George Christian, 5th Battalion, East Lancashire Regiment.

26790 Private William Clark, Cameron Highlanders.

L/16929 Bombardier Tom Clayton, Royal Field Artillery.

86296 Gunner William Clough, Royal Field Artillery.

266273 Private Basil Cockerill, 2/4th Battalion, Duke of Wellington's (West Yorkshire) Regiment.

23147 Private Harry Collison, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

371682 Private Thomas Cook, 8th Battalion, London Regiment.

104184 Private Jack Cogill, 54th Field Ambulance, R.A.M.C.

439920 L/Corporal Harold Couch, 42nd Divisional Signal Company, R.E.

104476 Private Hardy Helmsley Coulson, R.A.M.C.

326279 Corporal George Cowell, R.G.A.

94190 Sapper Henry Cowell, R.E.

71849 Private Charles Cox, R.A.M.C.

10202 Private Harris Crabtree, Royal Fusiliers.

302909 L/Corporal Percy Crabtree, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

14070 Private David Crankshaw, 7th Battalion, East Lancashire Regiment

18229 L/Corporal William Crowe, 6th Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

44330 Private James Cullen, R.A.M.C.

305406 L/Corporal Frank Cunliffe, 8th Battalion Tank Corps.

17666 Private William Ellis Cunliffe, 8th Battalion, East Lancashire Regiment.

71700 Sergeant Thomas Albert Dagg, R.G.A.

134920 C.S.M. Harry Holebrook Davis, 157th Siege Battery, R.G.A.

259311 Sapper David Davy, Royal Engineers.

55821 A/Bombardier Alfred Dawson, R.G.A.

L/9153 Gunner Willard Richard Dawson, Royal Field Artillery.

W/1219 Corporal Norman Dean, Royal Field Artillery, (Welsh Brigade).

37266 L/Corporal Wilfred Dean, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

464049 Private Adriel Denbigh, 29th Battalion, Canadian Army.

31516 Private Gilbert Dewhurst, 27th Field Ambulance, R.A.M.C., attached 10th (Scottish) Division.

240803 Sergeant Robert Dickenson, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

253904 L/Corporal Walton Dickenson, 26th Brigade, R.E., attached Royal Field Artillery.

105949 Gunner Norman Dodgson, R.G.A.

22495 Corporal Daniel Dover, 7/8th Battalion, King's Own Scottish Borderers.

701260 Bombardier Edward Dougherty, "C" Battery, 330th (East Lancashire) Brigade, Royal Field Artillery.

Deal 3750(s) Private John Downie, 148th Medical Unit, Royal Naval Division.

300380 Gunner Charles Dracup, 13th Battalion, Tank Corps.

5525/202604 Drummer Gilbert Draper, 4th Battalion, East Lancashire Regiment.

M/336706 Private Thomas Duckworth, 115th Company, A.S.C.

33981 L/Corporal Richard Dugdale, 11th Battalion, Lancashire Fusiliers.

18488 Corporal John Edward Dunne, 8th Battalion, East Lancashire Regiment.

67479 Private Robert Duxbury, 1/5th Battalion, Devonshire Regiment.

7672 Private Albert Eastwood, 11th Battalion, Lancashire Fusiliers.

3/11635 Private Joseph Eastwood, 1st Battalion, King's Liverpool Regiment.

32584 Private Robert Eastwood, King's Own Royal Lancaster Regiment.

30600 Private William Eastwood, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

52840 Private Frank Eddy, 1/7th Battalion, Lancashire Fusiliers.

700119 Gunner Edwin Edwards, Royal Field Artillery.

9250 Sergeant Michael Egan, Duke of Wellington's (West Riding) Regiment.

241841 Private Archie Ellison, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

427286 C.Q.M.S. James Elsworth, Canadian Army.

16482 L/Corporal William Henry Eva, 10th Battalion Scottish Rifles.

77032 Private William Fairclough, 69th Field Ambulance, R.A.M.C

240392 Private Joseph Alexander Farrell, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

36518 L/Corporal William Farrow, 9th Battalion, Leicestershire Regiment.

4570 Private Joseph Feeney, 9th Battalion, Lancashire Fusiliers.

5907 Private George Edward Fielding, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

66759 Gunner Benjamin Firth, R.G.A.

18332 Private (L/Corporal) James Fisher, 16th Battalion, Lancashire Fusiliers.

23493 Private William Herbert Fitzpatrick, 7th Battalion, East Lancashire Regiment.

L/201 A/Corporal Thomas Flannigan, (Accrington and Burnley Howitzers) R.F.A.

241479 Private Joseph Fleming, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

24697 Private Thomas William Forrester, 2nd Battalion, Lancashire Fusiliers.

40218 Private Thomas Fothergill, 20th Battalion, Manchester Regiment.

241840 Sergeant Donald Foulds, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

84353 Private Herbert Foulds, M.G.C.

20877/203585 Private Henry Foy, 2/4th Battalion, East Lancashire Regiment.

85039 Sapper George S. Fry, Royal Engineers.

128660 Sergeant Robert Gardner, 232 Siege Battery, R.G.A.

41873 L/Corporal Augustine Joseph Gavin, 1st Battalion, Lancashire Fusiliers.

18411 L/Corporal James Gellings, 11th East Lancashire Regiment.

30479 A/2nd Corporal F. Gibbs, "F" Troop, 226th Field Company, R.E.

147518 Sergeant William Gill, 178 Tunneling Company, R.E.

136902 Driver William Edward Gill, Royal Field Artillery.

34499 Private George Graham, 2nd Battalion, South Lancashire Regiment.

79834 Sergeant Robert Graham, Royal Field Artillery.

16194 Gunner John Green, R.F.A

244939 Private Alfred Greenwood, 1/5th Battalion, Loyal North Lancashire Regiment.

45231 Private A. Greenwood, 92nd Field Ambulance, R.A.M.C.

5062 A/Sergeant A. R. Greenwood, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

Private Frederick Greenwood, Royal Army Medical Corps.

28792 Corporal John William Greenwood, Highland Light Infantry.

66834 Bombardier W. Greenwood, R.G.A.

31712 Private Frank Gregory, Loyal North Lancashire Regiment.

86744 Private H. Gregory, Machine Gun Corps.

2170/240398 Sergeant G. Gregson, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

P/1064 Corporal Walter Grimshaw, M.M.P.

681340 Gunner A. Grindrod, Royal Field Artillery.

240353 Sergeant George Grundy, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

240393 A/Q.M.S. George Christopher Alexander Haffner, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

13103 L/Sergeant William Hall, 11th Battalion, Lancashire Fusiliers.

W/4019 Driver Joseph Halstead, R.F.A.

L/399 Gunner James Greenwood Hamer, R.F.A.

28885 Private A. Handford, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

16634 Private James Hardy, 9th Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

5652 Private James Hargreaves, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

2079 Corporal Thomas Hargreaves, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

75137 Bombardier William Hargreaves, Royal Field Artillery.

6430 Private Arthur Hartley, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment..

50827 Private F. Hartley, M.G.C.

29655 Private James William Hartley, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

20768 L/Corporal Matthew Hartley, Grenadier Guards.

69764 Gunner Maurice Hartley, Royal Garrison Artillery.

240200 Private William Thomas Hartley, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

240938 Sergeant Anthony Hasty, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

14527 Private W. Haydock, 6th Battalion, Lancashire Fusiliers.

315020 Private Arthur Hayhurst, 16th Battalion, Sussex Regiment.

9677 Corporal J. T. Hayman, 2nd Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

66031 Gunner James Stanley Helliwell, 146th Siege Battery, R.G.A.

701024 Driver James Henderson, Royal Field Artillery.

37076 Private Thomas Arnold Heseltine, 9th Battalion, King's Own Light Infantry.

8296 Private Thomas Victor Hugo Hey, 2nd Battalion, Border Regiment.

M2/187274 Private James Robinson Heyworth, Army Service Corps attached to 51 Heavy Brigade, RGA.

203589 Private J. Hird, 2/4th Battalion, East Lancashire Regiment.

19988 Corporal John W Hirst, 15th Battalion, Welch Regiment. (Shown as Hurst on MIC).

119334 L/Corporal George Hitchon, Machine Gun Corps.

56790 Gunner Hubbert Hitchon, Royal Field Artillery.

39677 Private F. Hodson, M.G.C.

32388 Private J. Hodgson, King's Shropshire Light Infantry.

11843 Private J. Holden, Manchester Regiment.

52912 Corporal Richard Holden, Liverpool Regiment.

17344 Private Thomas Holden, Coldstream Guards.

8888 Private H. Holland, 12th Battalion, Lancashire Fusiliers.

W/3441 Gunner John William Holland, "D" Battery, 122nd Brigade, Royal Field Artillery.

352256 Corporal Leonard Holland, 2/2nd (East Lancashire) Field Ambulance, R.A.M.C.

27813 Private G. Holmes, Kings Own Royal Lancaster Regiment.

17311 Corporal Percy Holmes, 8th Battalion, Berkshire Regiment.

100077 Gunner Percy Clement Hopkinson, RGA.

240311 Private Harry Horne, 1/5th, Battalion East Lancashire Regiment.

352088 Private Harry Horne, East Lancashire R.A.M.C.

35451 Private G. Howard, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

39677 Private F. Hudson, M.G.C.

20047 Driver James Hudson, 'C' Battery, 92nd Brigade, Royal Field Artillery.

W/3259 Bombardier John Hudson, 'C' Battery, 121st Brigade, Royal Field Artillery.

L/18191 Sergeant George Hughes, Royal Field Artillery.

20794 Private John Hunt, Royal Army Medical Corps.

240854 Sergeant Roger Ireland, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

15931 Corporal Richard Jackson, 1st Battalion, King's Own Shropshire Light Infantry.

5973 Sergeant Robert Smalley Jepson, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

7780 Corporal Jack Joll, 11th Battalion, Lancashire Fusiliers.

34167 Private T. Johnson, East Lancashire Regiment.

438055 Sapper Robert Jones, 27th Field Company, R.E.

8779 Private James Kay, 21st Battalion, Manchester Regiment.

27875 Private William Kay, Loyal North Lancashire Regiment.

Plymouth 544(S) Private John Keating, R.N. Division.

W/2202 Sergeant Walter Keirby, Royal Field Artillery.

L/8613 Sergeant T. Kelly, "B " Battery, 150th Brigade, Royal Field Artillery.

59063 Corporal John Edward Kent, 1/4th Battalion, Liverpool Regiment.

M2/138439 Corporal W. H. King, A.S.C.

W/1406 Sergeant Charles Fredrick Langford, "D" Battery, 122nd Brigade, Royal Field Artillery.

42259 L/Corporal Fred Lavis, 2nd Battalion, Suffolk Regiment.

240747 Sergeant Richard Law, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

242288 L/Corporal S. Law, King's Own Royal Lancaster Regiment.

37862 Private J. Lees, East Lancashire Regiment.

M2/046677 Sergeant Harry Leigh, M.T. Section A.S.C.

34427 L/Corporal Harry Lewis, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

242768 Private Harry Longworth, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

12910 Sergeant Jesse Luker.Grenadier Guards.

S/8963 Private John Morrison McAuley, Royal Highlanders (Black Watch).

S/18205 Private Thomas McCormack, 1st Battalion, Cameron Highlanders.

352252 Private George McDonald, 2/2nd (East Lancashire) Field Ambulance, R.A.M.C.

240201 Corporal Thomas McGlynn, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment..

201646 Sergeant James McNulty, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

13100 Sergeant Thomas McNulty, 7th and 1st Battalions, East Lancashire Regiment.

28851 Private C. Mallinson, 8th Battalion, King's Own Royal Lancaster Regiment.

11551 Sergeant H. Manley, 6th Battalion, East Lancashire Regiment.

L/8955 Driver John Mannion, Royal Field Artillery.

9585 Private George Marsden, King's Own Royal Lancaster Regiment and Somerset Light Infantry.

L/8950 Bombardier George William Marsh, Royal Field Artillery.

13505 Private George Herbert Marshall, 9th Battalion Cameronians (Scottish Rifles).

66809 Sergeant Richard John Marshall, Royal Field Artillery.

23284 Private Fred Martin, 7th Battalion, East Lancashire Regiment.

13493 Private Henry Mason, Coldstream Guards.

13095 Private Henry Massey, Coldstream Guards.

241104 Sergeant Matthew Mawer, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

18607 Private F. Medley, 2nd Battalion, Munster Fusiliers.

48983 Private James Melia, 1/6th Battalion, Liverpool Regiment.

21737 Private Frank Mellor, Loyal North Lancashire Regiment.

122532 Private Alan Linford Metcalfe, 37th Company, Labour Corps.

M2/032977 Private William Henry Middlemass, A.S.C. (M.T.)

14936 L/Corporal Walter Cecil Miles, East Lancashire Regiment.

155722 Gunner James William Miller, Royal Field Artillery.

14/20156 Private James Moon, Liverpool Regiment.

235335 Private W. Moore, 2/5th Battalion, Lancashire Fusiliers.

66816 Gunner Harry Moorhouse, Royal Field Artillery.

376819 Private James Moorhouse, Labour Corps.

L/323 Gunner Henry Morgan, R.F.A. (Accrington and Burnley Howitzers).

25177 Private Fredrick Morville, R.A.M.C.

11368 Corporal L. Mount, M.G.C.

39127 Private Charles Mountfield, R.A.M.C.

26539 Private W. Mozley, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

241646 Private Arthur George Murray, 1st Battalion, King's Own Royal Lancaster Regiment.

431491 Private H. Murton, 2nd Battalion, Manchester Regiment.

18364 Private A. Nancarrow, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

62012 Sergeant J. Narey, Royal Field Artillery.

L/474 Driver Fredrick Nicholls, "C" Battery, 64th Brigade, Royal Field Artillery.

15728 Corporal Albert Nixon, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

37286 Private Charles Dewhurst Nixon, 9th Battalion, King's Own Yorkshire Light Infantry.

428653 Sapper J. Norberry, R.E.

681705 Gunner James Hardman Nuttall, "A" Battery, 286th Brigade, Royal Field Artillery.

10072 Private W. R. Nuttall, Coldstream Guards.

64337 Sergeant James Halstead Nutter, R.A.M.C.

25420 Private John O'Connell, 8th Battalion, Border Regiment, attached 28th Trench Mortar Battery.

20609 Sergeant Robert O'Hara, 2nd Battalion, Wiltshire Regiment.

24026 Private Edmund James Park, 1st Battalion, King's Own Royal Lancaster Regiment.

S/10017 Corporal D. Parkinson, Gordon Highlanders.

240461 Sergeant Charles Parlour, 1/5th and 11th, Battalions East Lancashire Regiment.

Thomas Pate, 120th Battalion, Canadian (Light Infantry) Infantry.

700371 Bombardier Wilfred Pate, "B" Battery. 210th Brigade, Royal Field Artillery.

7788 Sergeant William Payne, 11th Battalion, Lancashire Fusiliers.

12593 Private Matthew Pepper, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

325151 Private Arthur Pickles, 2/7th Battalion, Royal Warwickshire Regiment.

G/15003 Private Henry Pickles, 1st Battalion, Royal Fusiliers.

9/13372 Private Henry Pilkington, 9th Battalion, East Lancashire Regiment.

122557 Gunner James Edward Platt, Royal Field Artillery.

3/7792 Private John Pollard, Argyll and Sutherland Highlanders.

17145 Corporal Walter Pollard, 10th Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

697294 Driver William Pollard, R.F.A.

311601 Sapper William Pollard, 32nd Divisional Signal Company, R.E.

242137 Private Walter William Poole, King's Own Royal Lancaster Regiment.

352205 L/Corporal Henry S. Preston, 2/2nd (East Lancashire) Field Ambulance, R.A.M.C.

28591 Private Arthur Procter, East Yorkshire Regiment.

7776 Private Hartley Pye, R.A.M.C.

3580 Sergeant John Radcliffe, 11th Battalion, Manchester Regiment.

18696 Private Walter Redman, 2nd Battalion, Manchester Regiment.

16845 Corporal John Henry Ree, 9th Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

11022 Private J. T. Renshaw, East Lancashire Regiment.

M2/133304 Driver Victor Ridehalgh, Army Service Corps.

17934 Private William Ridge, Royal Berkshire Regiment.

29929 R.Q.M.S. William Harry Ridge, R.F.A.

11125 Private Samuel Riding, South Wales Borderers.

L/147 Sergeant Harold Riley, 157th Brigade, R.F.A., (Accrington and Burnley Howitzers).

3678/241355 Corporal J. Riley, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

139209 Sapper Thomas Riley, 183rd Company, R.E.

12668 L/Corporal William Riley, 7th Battalion, East Lancashire Regiment.

16101 Private William Henry Riley, 10th Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

R/1839 Private E. J. Roberts, Royal Marine Light Infantry, Anson Battalion, 63rd (Royal Naval) Division.

33489 Private Ernest Robinson, 8th Battalion, King's Own Royal (Lancaster) Regiment.

11380 L/Cpl John Robinson, 7th Battalion, East Lancashire Regiment.

16098 Sergeant John Richard Robinson, 10th Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

19794 Sergeant Robert Robinson, 15th Battalion, Cheshire Regiment

532312 Private William Robinson, R.A.M.C.

15884 Private Arthur Roddis, King's Own Royal Lancaster Regiment.

1686 Private John William Rodwell, 1st Battalion, King's Shropshire Light Infantry.

202814 Private George Rotherham, Loyal North Lancashire Regiment.

11914 Private R. Rowley, 6th Battalion, Inniskilling Fusiliers.

20879 Sergeant William George Royce, A.V.C.

17938 Private E. Rycroft, 25th Company Machine Gun Corps.

81867 Signaler H. C. Rycroft, Royal Engineers.

242362 Private James Rycroft, 2/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

84108 Private Frank Salts, 15th Battalion, Lancashire Fusiliers.

75129 Bombardier Thomas Sawley, R.F.A.

119721 Private Robert Scott, M.G.C.

72122 Corporal William Sharples, Royal Navy Sick Berth Reserve and Grenadier Guards.

2211 Sergeant Maurice Shepherd, 63rd Anti-Aircraft Section, R.G.A.

14956 Sergeant R. Shepherd, 9th Battalion, Loyal North Lancashire Regiment.

235069 Private G. Shields, 2nd Battalion, South Lancashire Regiment.

132311 Bombardier William Simmons, 296th Siege Battery, R.G.A.

27434 Private Hartley Singleton, 8th Battalion, Border Regiment.

240643 Private Joseph H. Singleton, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

11342 Private Alfred Skinner, 6th Battalion, East Lancashire Regiment.

L/543 Gunner Thomas Petty Slack, F Sub-section, "D" Battery, 157th Brigade, R.F.A.

17790 Private Frederick Sloane, 8th Battalion, East Lancashire Regiment.

266483 Sergeant Richard Smale, 1/6th Battalion, Duke of Wellington's Regiment.

23328 Private Fredrick Smellie, East Lancashire Regiment.

9970 Private Henry Smith, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

19615 Private John Smith, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

228315 Corporal J. W. Smith, Royal Fusiliers.

17181 Private T. Smith, 1st Battalion, Royal Irish Fusiliers.

L/162213 Gunner Thomas Smith, "D" Battery, 189th Brigade, R.F.A.

12572 Private William Smith, Royal Scots Fusiliers.

M2/079049 Private C. Snowden, A.S.C.

27148 Private Fredrick Snowden, East Lancashire Regiment.

110803 Gunner Richard Henry Sowerbutts, R.F.A.

9739 Private Robert Sparks, 1st Battalion, King's Liverpool Regiment.

24139 Private Holford Speak, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

26332 Sergeant Richard Stansfield, 15th Battalion, M.G.C.

665281 Private Benjamin Stephenson, 4th Battalion, Royal Fusiliers.

20778 Sergeant Samuel Herbert Stephenson, 15th Battalion, South Lancashire Regiment.

15732 L/Corporal William Alexander Stuart, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

56116 Driver Joe Burrow Stuttard, 105th Battery, 22nd Brigade, R.F.A.

57218 Private R. Stuttard, 7th Battalion, Manchester Regiment.

52610 Private John Sudall, 2/5th Battalion, Lancashire Fusiliers.

242186 Private J. Sullivan, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

78582 Private J. Sunderland, 9th Battalion Tank Corps.

11156 Corporal Arthur Sutcliffe, 1st Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

240237 Private Leonard Sutcliffe, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

31072 A/Corporal John William Sunter, RA.M.C.

32610 L/Corporal H. Tattersall, 5th Battalion, King's Own Royal (Lancaster) Regiment.

23618 L/Corporal Joseph Tattersall, 8th Battalion, Border Regiment.

T/313099 Driver W. Tattersall, A.S.C.

242699 Private D. Taylor, Royal Welsh Fusiliers.

18371 Private Edwin Taylor, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

287 L/Corporal Ernest Taylor 22nd (Service) Bn Royal Fusiliers (Kensingtons).

20762 L/Corporal F. Taylor, East Lancashire Regiment.

137429 Private V. Taylor, 32nd Battalion, M.G.C.

58058 L/Corporal T. B. Terry, M.G.C.

73403 Corporal Herbert Thackray, 25th Battalion, M.G.C.

12644 Private Arthur Thompson, East Lancashire Regiment.

235309 Private Fredrick Thompson, Suffolk Regiment.

18117 Private Harry Thompson, 1st Battalion Lancashire Fusiliers.

79765 Bombardier Bernard Thorpe, R.F.A.

243878 Sergeant William Threadgold, 1/4th Battalion, Loyal (North Lancashire) Regiment.

17710 Private Alfred Tipping, 9th Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

Sergeant John Titterington, Canadian Infantry.

60164 Sapper William Victor Titterington, R.E.

141043 Gunner James Todd, R.F.A.

29309 Private James Stuart Tomlinson, 8th Battalion, King's Own Royal (Lancaster) Regiment.

22982 Private Alfred Townson, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

448744 Sapper Dean Townson, 12th Divisional Signals Company, R.E.

17275 Private N. Tunney, Duke of Wellington's (West Riding) Regiment.

28876 Corporal Fredrick Tunstill, 8th Battalion, King's Own Royal (Lancaster) Regiment.

2475 Private H. Turner, King's Own Royal (Lancaster) Regiment.

51915 Corporal James Arthur Vale, 101st Field Company, R.E.

39893 Private Albert Whittaker Varah, 1st Battalion, Wiltshire Regiment.

67215 Bombardier Robert Vaughan, R.F.A.

12090 Private Ernest Wade, 2nd Battalion, Loyal North Lancashire Regiment.

5854 Sergeant Irvine Wainman, 11th Battalion Lancashire Fusiliers.

13358 L/Corporal J. B. Walker, Border Regiment.

291612 Private William Walles, 8th Battalion, Cameronian's (Scottish Rifles).

291612 L/Corporal William Wallis, 8th Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

32663 Private James Walmsley, 10th Battalion, Essex Regiment.

16501 Private Abraham Walsh, 6th Battalion, Cameronians (Scottish Rifles).

88236 Private P. Walsh, King's Liverpool Regiment.

240387 L/Cpl Cecil Thomas Ward, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

L/610 Gunner Herbert Edward Ward, "C" Battery, 64th Brigade, R.F.A.

74565 Private R. B. Ward, 10th Battalion, Manchester Regiment.

13670 Sergeant William Ward, Royal Field Artillery.

18990 Private George Wareing, 1st Battalion, East Lancashire Regiment and 14th Battalion Tank Corps.

20948 Sergeant Arthur S. Warren, 1st Battalion, King's Own Royal (Lancaster) Regiment.

23736 Sergeant Arthur Webster, M.G.C.

60893 Sergeant Richard Oswald Webster, M.G.C.

20332 Sergeant George Whalley, 5th Battalion, King's Own Royal (Lancaster) Regiment.

GS/10934 C.S.M. Arthur Whitaker, 13th Battalion, Royal Fusiliers.

6076 Sergeant Charles White, 2nd Battalion, Coldstream Guards.

10203 A/Corporal Martin White, 1st and 2nd Battalions, East Lancashire Regiment.

18619 Private Ernest Whitley, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

68111 Private John William Whittaker, 113th Field Ambulance, R.A.M.C.

S/11488 Private R. Whittaker, Rifle Brigade.

13077 Private William Whittaker, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

5747 L/Corporal Leonard Whittle, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

398721 Sapper James Edwin Wilkinson, 123rd Field Company, R.E.

10066 Sergeant John Wilkinson, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

L/8941 Gunner John Willetts, "C" Battery, 34th Brigade, R.F.A.

8350 Sergeant F. Williams, 6th Battalion, East Lancashire Regiment.

3349 (later 351142) Sergeant William T. H. Willis, 2/7th Battalion, London Regiment.

240429 Private James Wilson, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

700579 Bombardier Parker Windle, "A" Battery, 210th (East Lancashire) Brigade, R.F.A.

34935 Private Charles Sagar Woods, 2nd Battalion, East Lancashire Regiment.

39794 Private R. P. Woods, 2nd Battalion, Lancashire Fusiliers.

9195 Private George H. Young, 9th Battalion, North Staffordshire Regiment.

L/42045 Bombardier J. M. Young, "D" Battery, 181st Brigade, R.F.A.

39945 Private William Yoxall. 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

265980 Corporal Walter Zelly, 1st Battalion, Kings Own Royal (Lancaster) Regiment.


Awarded the Meritorious Service Medal (MSM).

12954 Sergeant Fredrick Charles Adcock, 8th Battalion, Royal Fusiliers.

174297 L/Bombardier Clement Amber, C/251 Bde, R.F.A.

632313 Corporal James Askins, 65th Company, Labour Corps.

45947 Sergeant Thomas Atherton, R.G.A.

70828 L/Corporal Frank Baistow, M.G.C., formerly 6th and 2/5th Battalions, East Lancashire Regiment.

89430 Sergeant William Hartley Barnes, 71st Field Company R.E

352274 C.S.M. Denis Berry, 2nd Field Ambulance, R.A.M.C.

R/883 Sergeant James Bertram, 1st. Mobile Section, R.A.V.C.

SE/6523 Sergeant William Bills, 10th. Vet. Hospital, R.A.V.C.

10767 C.S.M. Edwin Birtwell, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

SE/7878 Sergeant John William Blackburn, 47th. Mobile Section, R.A.V.C.

SE/11498 Corporal Thomas Branch Blackburn, Mobile Section, R.A.V.C.

06048 2nd Corporal Walter Blease, A.O.C.

21422 C.Q.M.S. Frederick Ernest John Buck, 7th Battalion, M.G.C.

Ply/618 (s) Sergeant Alan M. Butler, R.M.L.I.

S4/249386 Sergeant William Hugh Campbell, Army Service Corps.

DM2/097229 Sergeant John William Clayton, R.A.S.C.

1850 C.S.M. B. Clough, Army Gym. Staff.

15294 C.Q.M.S. William Richard Collinge, 11th Battalion, East Lancashire Regiment.

352187 Private Robert Cooper, R.A.M.C.

136929 Corporal F. Cowgill, X/17th Trench Mortar Battery, R.F.A

62921 C.S.M. Richard Crotty, 2nd Battalion, Cheshire Regiment.

700097 B.S.M. George Fairey, 66th Divisional Ammunition Column. R.F.A.

235328 L/Sergeant Joshua Fielden, 2/5th Battalion, Lancashire Fusiliers.

53714 R.S.M. Augustine Frankford, 9th Battalion, East Lancashire Regiment and M.G.C.

P/6175 Private Henry Richard Frankland, Royal Marine Light Infantry.

53577Corporal Leonard Gaukroger. Labour Corps (formerley King's (Liverpool) Regiment).

21447 L/Corporal G. E. Gorse, 3rd Battalion, Coldstream Guards.

M2/032432 Sergeant J. Grave, A.S.C.

1657 (later 240569) C.Q.M.S. Aaron Green, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

14025 Sergeant Tom Lucian Greenwood, 4th Battalion, Coldstream Guards.

528294 A/Sergeant Ernest Hargreaves, R.A.M.C.

9306 C/Sergeant James Albert Hartley, 2nd Battalion, Kings Own Royal (Lancaster) Regiment.

T3/022464 Farrier S/Sergeant J. Hollinghurst, 15th Divisional Train, A.S.C.

240404 C.S.M. Hezekiah Hudson, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

36112 Private W. Kay, 6th Battalion, East Lancashire Regiment.

8761 Corporal Charles Lee, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

T4/245878 Farrier S/Sergeant J. Lord, 66th Divisional Train A.S.C.

6879 C.Q.M.S. J. Manion, 2nd Battalion, Manchester Regiment.

10729 Corporal William Mounsey, 9th Battalion, Loyal North Lancashire Regiment.

S/1956 Private Thomas Nightingale, 2nd Battalion, Seaforth Highlanders.

7579 Private Fredrick Thomas Parkinson, Scots Guards.

SE/8343 Sergeant J. Pickup, R.A.V.C.

3634 C.S.M. William Plaice, R.A.F.

37470 B.Q.M.S. T. Rowland, 93rd Battery, 280th Brigade, R.F.A.

10826 Private J. Rushworth, Scottish Rifles.

22839 Guardsman H. Sayers, 2nd Battalion, Grenadier Guards.

662 Flight Sergeant (A/Sergeant Major) Walter Simpson, Royal Flying Corps and RAF.

58063 Corporal J. W. Slinger, Loyal (North Lancashire) Regiment and M.G.C.

58178 Farrier Sergeant Tom Smith, R.E.

W/6958 Corporal Edward Sowden, R.F.A

49007 Corporal John James Stevenson, 82nd Labour Corps.

240005 R.Q.M.S. William Stezaker, 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

8628 Corporal (A/Sergeant Richard Stock, 3rd Battalion, King's Royal Rifle Corps.

212047 2nd Class Air Mechanic H. W. Swire, R.A.F.

32197 C.S.M. John Seymour Whitham, R.A.M.C.

243873 C.Q.M.S. Walter Whittam, 1/5th Battalion, Loyal North Lancashire Regiment.

20692 A/Sergeant John Thursby Wigglesworth, Royal Engineers.

31947 R.S.M. George Marshall Wilshaw, 74th R.A.M.C.

P/2165 Sergeant-Major Arthur Young, 63rd Royal Naval Division Infantry Depot.

 

Awarded the Royal Red Cross.

Nurse Annie Baxter, VAD.

Awarded Order of the British Empire (Military), (OBE).

Major Douglas Wood, Labour Corps.

Awarded Order of the British Empire (Civil), (OBE).

Herbert Lightfoot Maxfield Jnr.

Awarded the Member of the British Empire (Military), (MBE).

T/Lieutenant Fred Holden, Army Service Corps.

Awarded the Member of the British Empire (Civil), (MBE).

Samuel Hudson.

James Stanworth.

Louisa Jane Wood, MA.

French Croix de Guerre.

235563 Sergeant Thomas Marsden Atkinson, 19th Battalion, Lancashire Fusiliers.

8199 Private Peter Henry, Royal Army Medical Corps.

9681 Corporal Jesse Leach, 3rd Battalion, King's Royal Rifle Corps.

Belgium Croix de Guerre.

700040 Gunner Arthur Bailey, B/210th Brigade R.F.A.

70107 Corporal William Edward Easton, R.F.A.

352096 L/Corporal Richard Hodgson, R.A.M.C.

P/1253 L/Corporal Robert Hugill, Military Foot Police.

66752 Gunner William Thomas Metcalfe, R.F.A.

53158 Gunner Joseph Samuel Morrell, R.G.A.

8852 Sergeant Peter Murray, 1st Battalion, East Lancashire Regiment.

69513 Sergeant Roy Pickard, 136th Field Ambulance, R.A.M.C.

700949 Gunner Harry Roberts, R.F.A.

69597 Gunner Arthur Louis Trew, Tank Corps.

700133 Sergeant Smith Wilde, "A" Battery, 150th Brigade, R.F.A.

136864 Sergeant John Yates, 235th Siege Battery, R.G.A.

Italian Croce di Guerra.

Major John Baron, Machine Gun Corps formerly 1/5th Battalion, East Lancashire Regiment.

15078 Private James William Bristow, 23rd Battalion, Machine Gun Corps.

T3/029823 Sergeant John James Lingard, 328th (Motor Transport) Company, Army Service Corps.

Lieutenant George Mutch, Royal Engineers.

French Medal of Honour (with bronze stars).

302886 Sergeant John Thomas Clarke, 144th Company, Labour Corps.

39991 A/Corporal James Dearden, 2nd Battalion, Lancashire Fusiliers.

24580 L/Corporal Robin Foster, 9th Battalion, East Lancashire Regiment.

Greek Military Cross.

19650 Company Quartermaster Sergeant John Downing, 9th Battalion, East Lancashire Regiment.

Persian Medal Militaire.

7817366 Sergeant Stuart Lievesley, Tank Corps.

Portuguese Cruz da Guerra, 4th Class.

31926 Private Stephen Ackerley, 36th Battalion, Machine Gun Corps.

 

Last updated on the 16 January 2017.

Return to top of page

Return to Home page